SCRUM jest swego rodzaju szkieletem, zbiorem zasad, które pozwalają szybko i efektywnie zorganizować pracę zespołową oraz zrealizować powierzone zadania bardziej wydajnie i przy wyższej jakości. Praca z wykorzystaniem metody zdecydowanie ułatwia zespołowi samoorganizowanie się, deleguje na członków zespołów decyzję o przejęciu ilości pracy do wykonania, jak również decyzję jak ta pracę wykonać.
Praca z wykorzystaniem metody Scrum idealnie sprawdza się dla zespołów 5-9 osobowych posiadających umiejętności koniczne do pracy w projekcie i osiągnięcia celów sprintów. Każdy członek zespołu występuje na równych zasadach i może zaangażować się w dowolne zadanie. W każdym zespole istotna rolę pełni właściciel projektu, który nawiguje pracami w projekcie. Właściciel projektu zarządza priorytetami zadań i ich implementacją. Role wspierającą posiada również tzw. szef Scrum. Warto jednak pamiętać, że zarówno właściciel jak i szef projektu w metodzie tej nie pełnią roli kierownika projektu. Szef scrum’a pełni rolę wspierającą zespół w realizacji projektu z sukcesami, umożliwia bliską współpracę pomiędzy wszystkimi członkami zespołu, usuwa bariery.
Proces realizacji projektu zgodnie z metodyka Scrum opiera się na cyklach krótkich przejść, mających na celu dostarczenie określonych produktów. Pojedynczy cykl, w metodyce Scrum nazywa się sprintem. Długość trwania każdego spintu określa zespół. Długość sprintu nie powinna ulegać wydłużeniu. W przypadku nieukończenia prac w ramach sprintu, sprint zamyka się, a nieukończone prace przenosi się do nowego spintu.
Zgodnie z metodą pierwszy krok realizacji projektu należy do właściciela produktu i jest to stworzenie wizji produktu. Przygotowanie listy zgodnie z priorytetami funkcjonalności tworzonego oprogramowania.
Kluczowym elementem organizacji pracy w projekcie są spotkania na których planowane są sprinty. Cele takich spotkań jest opracowanie szczegółowo planu bieżącej interacji. Na spotkaniach zespół wybiera zadania do bieżącego sprintu a następnie każdy członek zespołu wybiera z nich zadanie dla siebie i szacuje czas pracy nad nim. Na spotkaniach szczegółowo planuje się każde zadania i czasochłonność pracy do wykonania go.
Do wizualizacji prac sprintu wykorzystuje się tablice na których zadania dzieli się na „nie rozpoczęte”, „w toku” i „zakończone”.
Praca na tablicy Scrum jest jednym z kluczowych elementów metodyki Scrum, wspierającą transparentność, komunikację i zarządzanie projektem. Tablica Scrum, znana również jako Scrum board, to fizyczne lub wirtualne narzędzie wizualizujące postęp pracy zespołu nad projektem.
Praca na tablicy Scrum może istotnie pomóc w efektywnym zarządzaniu projektem. Zalety tablicy scrum:
1. Wizualizacja postępu pracy
Tablica Scrum dostarcza zespołowi jasnej wizualizacji postępu prac. Każde zadanie lub historia użytkownika jest reprezentowane za pomocą karteczki, a kolumny na tablicy odzwierciedlają różne etapy procesu, takie jak “Do zrobienia,” “W trakcie,” i “Zakończone.” To umożliwia każdemu zespołowi i zaangażowanym stronom szybkie zrozumienie, gdzie znajdują się aktualnie projekty i jakie zadania są w trakcie realizacji.
2. Elastyczność i dostosowywanie priorytetów
Tablica Scrum umożliwia elastyczne dostosowywanie priorytetów i planów. Zespoły Scrum często korzystają z koncepcji sprintów, czyli krótkich okresów (zazwyczaj 1-4 tygodnie), podczas których mają dostarczyć określony zestaw funkcji. Praca na tablicy pozwala na szybkie przeglądanie i dostosowywanie listy zadań na podstawie zmieniających się priorytetów lub nowych informacji.
3. Wspieranie komunikacji wewnętrznej
Tablica Scrum działa jak centralne miejsce komunikacji wewnętrznej w zespole. Codzienne spotkania przy tablicy umożliwiają członkom zespołu dzielenie się aktualnym stanem prac, napotkanymi trudnościami oraz planami na kolejne dni. To eliminuje potrzebę długich i zbędnych raportów, a także skraca czas potrzebny do komunikacji między członkami zespołu.
4. Wzmacnianie kultury zespołowej
Praca na tablicy Scrum wspiera budowanie silnej kultury zespołowej. Zespoły widzą, jakie zadania są przypisane do poszczególnych osób, co sprzyja poczuciu odpowiedzialności za całość projektu. Wizualna reprezentacja pracy pozwala zespołowi lepiej zrozumieć, jakie kroki są potrzebne do osiągnięcia celu, co wzmacnia poczucie wspólnej misji.
5. Eliminacja barier komunikacyjnych Tablica Scrum eliminuje bariery komunikacyjne, szczególnie w zespołach pracujących zdalnie. Wirtualne tablice Scrum, dostępne online, umożliwiają członkom zespołu współpracę bez względu na lokalizację geograficzną. To szczególnie istotne w dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym.